menü resmi

10 adımda Android’i hızlandırma ve daha batarya dostu bir hale getirme

Avea tekno blogda okuduğum bir yazıyı paylaşmam gerektiğini hissettim. android sistemi hakkında kısa bir bilgi ve hızlandırma ipuçları veren yazı umarım işinize yarar.

İlk olarak Android’e yönelik temel bilgileri paylaşalım. Tabii bu yazacaklarımız, son kullanıcı açısından fazla da bir önem taşımadığı için teknik detaylarla boğmadan, kısaca üzerinden geçeceğiz.

Android, Google’ın itici gücünü üstlendiği Open Handset Alliance vakfı tarafından geliştirilen Linux tabanlı bir (mobil) işletim sistemi. Google ve geliştiriciler tarafından yapılan Android program geliştirmeleri Java üzerinden yükselir. İşte internette okumuş olabileceğiniz Dalvik denilen ‘şey’, Android’de yer alan bu Java sanal makinesinin ismidir. Android özel Dalvik kodlarını kullandığı için, standart Java kodları (dönüştürülmedikleri müddetçe) Android işletim sistemine uyumlu değildir. Geliştirilen Android uygulamaları aapt ( Android Asset Packaging Tool) programı tarafından .apk olarak düzenlenir ve Android Market’teki yerini alır. .apk’nin açılımı ise ‘Android Package’tır.

ANdroid Hızlandırma

Evet, bu temel bilgilerin son kullanıcıları asıl ilgilendiren kısma yani ‘pratik hayata’ geçebiliriz:

Android platformunun en büyük avantajı aynı zamanda kendisinin en büyük handikabı olarak da değerlendirebilir. Bu avantaj, Android’in ‘gerçek’ çoklu uygulama desteği sunmasıdır. Yani Android’de arka planda çalışan programlar üzerinde inisiyatif tamamıyla kullanıcının elindedir. Bu özellik tecrübeli kullanıcılar için olmazsa olmaz bir avantaj arz etse de, temel düzeydeki kullanıcılar, özellikle de donanım bazında giriş seviyesi ya da alt/orta segment bir cihaza sahiplerse, cihazlarında bellek yetersizlikleri, şişkinlikler ve önbellek birikmeleri gibi sorunlarla karşılaşırlar.

Temel düzeydeki kullanıcılar işte bu sebeplerden ötürü bir süre sonra RAM sıkıntıları baş gösterince de, program arası geçişleri kapatmayı yahut önbelleği nasıl temizleyeceklerini bilmedikleri için çareyi telefonu yeniden başlatmakta bulurlar. Oysa işlere hakim birisi, telefonunu hiç kapatmadan uzun bir süre boyunca kullanabilir.

Hepsinden öte, Android’in gelişmiş kullanıcılar için ‘root’ nimeti vardır ki, kök dizine erişim imkanı sağlayan bu yazılımsal işlem ertesinde telefonun her türlü ‘varsayılan’ uygulamasını dahi dilediğimiz gibi düzenleyebilir, alternatif çekirdeklerden tutun da, voltaj ayarlarına varana dek hazırladığımız kendi çözümlerimizi (ya da geliştiriciler tarafından hazırlanan farklı çözümleri) telefonumuza yükleyebiliriz. Tabii bu yazının konusu ana konusu ‘root’ olmadığı için daha fazla detaya girmiyoruz.android batarya çabuk bitiyor

Bizim sizinle aşağıda paylaşacağımız 10 adım, sadece temel düzey kullanıcılara yönelik, Android’i hızlandırma ve daha ‘batarya dostu’ yapma rehberi:

Android Batarya Erken Bitmtmesi için Öneriler

■Görsellik benim için önemli değil diyorsanız tüm animasyonları devre dışı bırakarak ekranlar arasındaki geçiş hızlarını arttırabilmeniz mümkün. Keza ekran widget’larını kaldırarak telefonunuzu daha akıcı bir hale getirebilirsiniz. Bu size aynı zamanda muazzam ölçüde bir batarya tasarrufu sağlar.

■Eğer telefon hafızasına yüklü uygulamalarınız var ise bunları hafıza kartına taşıyabilirsiniz. Böylece telefon hafızası dolmamış olacaktır. Bu işlem bazı uygulamalar için geçerli olsa da bazı uygulamalarda kararsızlığa yol açabilir. Potansiyel bir tehlike durumunda zaten sistem sizden ‘emin misin?’ şeklinde onay isteyeceği için kolayca ayırt edebilirsiniz.

■Kullanmadığınız uygulamaları silerek belleğinizde boş alan açmanız mümkün. (Sistem uygulama ve API’lerini kaldırabilmeniz içinse cihazınızı ‘root’ etmeniz ve SystemApp Remover gibi bir uygulama yüklemeniz gerekir.

■Animasyonlu duvar kağıdı telefonunuzu yavaşlatan en büyük faktörlerden biri. Animasyonlu duvar kağıtları yerine normal bir duvar kağıdı kullanarak telefonunuzun fazla kaynak kullanımının önüne geçebilirsiniz. En batarya dostu duvar kağıdının ise siyah arka plan olduğunu belirtmekte fayda var.

■Arka plan verileri ve otomatik senkronizasyonları devre dışı bırakarak arka planda çalışan uygulamalarınızı pasif konuma geçirebilirsiniz. Bu işlemin size bataryadan tasarruf sağlamakla beraber anlık güncellemelerinizin, e-posta hesabınızla eş zamanlamasını durduracağını da önemle belirtelim. Örneğin o esnada kaydettiğiniz yeni bir telefon numarası e-posta hesabınıza otomatik biçimde geçmeyeceğinden, olası bir sorun halinde romu yeniden yüklemeniz durumunda ‘eşzamanla’ komutu verdiğinizde o telefon kaydı hesabınızda görünmez.

■Gereksiz yere fazla sayıda ekran kullanmayarak telefonunuzun performansının artmasına katkıda bulunabilirsiniz.

■Önbelleği temizleyerek programların çerezler gibi kullanılmayan dosyalarını silmesini sağlayarak belleğinizi büyük oranda boşaltmış olursunuz. Bunun için yapmanız gereken ‘ayarlar’ > ‘uygulamalar’ yolunu takip ederek, uygulamanın içerisine girmek ve ‘önbelleği temizle’ komutu vermek.

■Wi-Fi ve 2G/3G özelliklerini aynı anda açık tutmamanız da şiddetle önerdiğimiz detaylardan bir diğeri. Eğer Wi-Fi üzerinden erişim halinde iseniz mobil veri bağlantısını kapatın, ya da aksi halde Wi-Fi’yi kapalı tutun.

■Kullanmadığınız durumlarda GPS’i kapalı tutun.

■Eğer sık sık kullanmadığınız bir uygulamadan çıkmışsanız, arka planda çalıştırmayın. Kısacası kullanmadığınız programları sonlandırın.

Ne diyelim; eğer bütün bunlar da çare olmazsa telefonu fabrika ayarlarına geri yükleyin ve/veya hafıza kartını biçimlendirin. Tabii önceden yedeğini almayı da unutmayın

Devamını Okumak için TIKLAYINIZ
::: Bu Yazıyı Paylaşabilirsiniz ::::
facebookta yazıyı paylaş
Twitter'da yazıyı paylaş
Google+'da yazıyı paylaş
Sizden Gelen Yorumlar
@Okay -
2018-03-30 20:25:35

Android telefonları zaman zaman temizlemek gerekiyor. Çünkü bir süre sonra telefonlarda sürekli uygulamanın durması ve aşırı bir yavaşlama söz konusu olmaktadır. CCleaner veya 360 Security uygulamalarını kullanabilirsiniz.

@Taner -
2018-03-29 23:16:51

İşletim sistemi android olunca, telefon 2 gb belleğe sahip olsa bile inanılmaz yavaş oluyor. Anlattığınız yöntemlerden bir kaçını kullanarak android telefonuma hız kazandırdım teşekkür ederim.

@Sefa -
2018-03-14 10:58:55

Samsung marka telefonumda yavaşlık şikayetim vardı uygulamaların fazla olduğu için sebebi o şekilde sanıyordum. Fakat tarif ettiğiniz işlemleri yaptım ve gözle görülen bir hızlanma yaşandı. Bilgi için teşekkür ederiz yararlı bir bilgi ellerinize sağlık.

@Eyüp -
2018-03-06 16:54:02

Çok teşekkür ederim, telefonumun şarjı çok çabuk bitiyordu dediğiniz yöntemleri uyguladım artık daha çok şarjı dayanıyor. Ayrıca telefonumun performansı daha da arttı.

Yorum Ekle
© 2018 www.gencturkhaber.com Tüm Hakları Saklıdır.